Warsztaty reportażu

vv

Obywatele Mają Głos” to spotkania kaliszan z sześcioma wyjątkowymi reportażystami, jak również możliwość opracowania reportażu społecznie zaangażowanego pod okiem doświadczonego autora. Do udziału w projekcie zachęcamy wszystkich, którzy lubią opisywać świat, chcą opowiedzieć o czymś ważnym i mają pomysł na prace: literackie, fotograficzne lub filmowe.

Do współpracy zaprosiliśmy autorów z Instytutu Reportażu. W Kaliszu zjawi się czołówka polskich reportażystów – m.in. Paweł Goźliński, Filip Springer czy Lidia Ostałowska. Poprowadzą oni warsztaty, podczas których opowiedzą, jak szukać tematów, zbierać materiały i rozmawiać ze swoimi bohaterami. Goście przybliżą także tajnik pisarskiego warsztatu. Ponadto podczas spotkań będzie można nauczyć się świadomego wykorzystywania najnowszych, cyfrowych narzędzi komunikacji, które umożliwiają tworzenie reportaży fotograficznych i wideo.

Cyk warsztatów rozpocznie się w listopadzie i potrwa do maja. Przed nami zatem ponad pół roku z dużą dawką wiedzy i mnóstwem przestrzeni na indywidualną pracę pod kierunkiem prowadzącego. Najlepsze reportaże zamieścimy w portalu internetowym projektu: OMG! – Obywatele Mają Głos

 

25.11. Warsztat „Poszukiwanie dobrego tematu. Etapy powstawania reportażu” poprowadzi Paweł Goźliński.

Paweł GoźlińskiPaweł Goźliński – studiował w Warszawie na Akademii Teatralnej, na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Doktoryzował się u prof. Marii Janion. Jest szefem działu kulturalnego „Gazety Wyborczej” i redaktorem naczelnym magazynu „Książki”. Autor kryminału romantycznego „Jul”, za który został nominowany do nagrody za najlepszą powieść kryminalną roku. Prowadzi autorskie zajęcia o dramacie romantycznym w Akademii Teatralnej w Warszawie. Reżyseruje spektakle teatralne. W 2009 założył wraz z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem Instytut Reportażu. Bibliografia: „Bóg Aktor. Romantyczny teatr świata” (2005), „Jul” (2010).

02.12. Warsztat „Dokumentacja reportażu: obraz i tekst” poprowadzi Filip Springer.

Filip SpringerFilip Springer – ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. W 2012 roku ukazała się jego druga książka „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (wyd. Karakter 2012). Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Obecnie, wspólnie z wydawnictwem Karakter, realizuje projekt „Miasto Archipelag” – podróż po byłych miastach wojewódzkich.

03.02.16 Warsztat „Trudna rozmowa z bohaterem” poprowadzi Lidia Ostałowska

Lidia Ostałowska zdj. Piotr WójcikLidia Ostałowska – autorka reportaży o tych, którym trudniej — o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych oraz współautorka wielu zbiorów reportaży. Od 1989 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”, wcześniej reporterka „Przyjaciółki” i „Itd.”. W 2000 roku ukazało się pierwsze wydanie książki Cygan to Cygan (drugie wydanie 2012), a w 2011 roku książka reportażowaFarby wodne (nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012 oraz do Nagrody Gwarancje Kultury 2012) w 2012 – zbiór reportaży „Bolało jeszcze bardziej”. Jeden z jej najsłynniejszych tekstów o młodych ludziach skupionych wokół zespołu Paktofonika „Teraz go zarymuję” z 2001roku (znajduje się w zbiorze „Bolało jeszcze bardziej”) zainspirował twórców scenariusza do filmu „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. Z kolei reportaż o bezdomnych dzieciach w Petersburgu stał się punktem wyjścia do filmu dokumentalnego „Bezprizorni” (reż. Natalia Koryncka-Gruz), którego Lidia Ostałowska była współscenarzystką. Najnowsza książka Ostałowskiej to „Pierony” – antologia reportaży o Górnym Śląsku, którą stworzyła wraz z Dariuszem Kortko. Jest to zbiór tekstów autorów polskich i niemieckich, pochodzących z różnych środowisk społecznych. To kalejdoskop spojrzeń na Śląsk.

09.03.16 Warsztat „Reportaż multimedialny” poprowadzi Jakub Górnicki

IMG_3303 copy-cropJakub Górnicki – Absolwent Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego i współautor bloga Podróżniccy.com, który narodził się we wrześniu 2011 roku z pasji do podróżowania i totalnej nieumiejętności usiedzenia w miejscu.. Tworzy go wspólnie z Anią Górnicką. Na początku 2012 r. wyruszyli w podróż „Szukając Witkacego” na Sri Lankę, do Australii i potem do Petersburga, zafascynowani życiem Stanisława Ignacego Witkiewicza, który sto lat temu wyjechał ze swoim przyjacielem, Bronisławem Malinowskim w podróż statkiem przez Ocean Indyjski. W listopadzie 2012 r. wysłali swój stary telefon dookoła świata, a kilka miesięcy później wystartowała ich kolejna wyprawa „Tango Story”, w ramach której dotarli na Kubę, do Andaluzji i właśnie wrócili z kilkumiesiecznego pobytu w Argentynie, gdzie przejechali jedną z najdłuższych dróg świata, Rutę 40. A gdy są w Polsce, to poznają ją, podziwiają i nagrywają „z drona”. Obecnie realizują projekty „W głąb natury” oraz „Życie innych” poświęcone pracy ratowników górskich i morskich w Polsce. Poza tym w podróży kręci go technologia oraz reportaż multimedialny. W Georgian Institute of Public Affairs w Tbilisi prowadził zajęcia z multimedialnego dziennikarstwa. Pracował z mediami w Gruzji, Azerbejdżanie, Turcji, Jemenie i Afryce Zachodniej.

Uznani najlepszym polskim blogiem podróżniczym 2012 wg magazynu „Press”, zdobyli Grand Prix konkursu „Witkacy pod Strzechy” (2012), zajęli 2. miejsce w rankingu blogów podróżniczych Gazeta.pl (2014), znaleźli się w 10. najbardziej inspirujących podróżników wg Gazeta.pl (2014) i w 20. najbardziej wpływowych polskich blogerów (2012, 2013, 2014). Od 2010 współtworzy Fundację ePaństwo za co został uznany jednym ze 100 New Europe Challengers.

20.04.16 Warsztat „Jak słowo wpływa na wyobraźnię” poprowadzi Anna Tabaka

Anna TabakaAnna Tabaka – kaliszanka, autorka tekstów o tematyce społeczno-kulturalnej, recenzji, felietonów i reportaży historycznych związanych z Kaliszem, publikowanych na łamach lokalnej prasy. Bliskie są jej słowa Piotra Lipińskiego: „Reporter historyczny, zbierając materiał, na równi traktuje ludzi i papiery”. Ania lubi zarówno słuchać ludzi, jak i szukać materiałów w archiwach. Zbiera i zapisuje ciekawe historie – to jedyne, co po nas zostaje. Z wykształcenia jest historykiem sztuki.

 

23.05.16 Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim

Wojciech Jagielski – dziennikarz, reporter, pisarz, współpracujący z PAP 1986-91, Gazetą Wyborczą 1991-2012, PAP 2012-. Jako dziennikarz specjalizuje się w problematyce Afryki, Kaukazu, Azji Środkowej i Południowej. Laureat wielu nagród dziennikarskich i literackich.
Bibliografia: Dobre miejsce do umierania (Wydawnictwo Historia i Sztuka, 1994), Modlitwa o deszcz (W.A.B., 2002), Wieże z kamienia (W.A.B., 2004), Nocni wędrowcy (W.A.B., 2009), Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli (Znak, 2010), Wypalanie traw (Znak, 2012, 2013), Wszystkie wojny Lary (Znak 2015).

Projekt to także indywidualne konsultacje reportaży z doświadczonymi kaliskimi praktykami sztuki reporterskiej: Anną Linkowską (wideoreportaż), Anną Tabaką (reportaż prasowy) i Jakubem Seydakiem (fotoreportaż).

Anka LinkowskaAnna Linkowska – kaliszanka, absolwentka PWSFTViT w Łodzi. Przez 5 lat była wykładowcą zarządzania mediami w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu, gdzie uczyła studentów analizy przekazów medialnych, montażu oraz pracy z kamerą. Fotografuje, pisze, rysuje. W stowarzyszeniu Kaliska Inicjatywa Miejska, w którym działa od 2011 roku, odpowiedzialna jest między innymi za tworzenie filmów i relacji ze spotkań.

Ania o konsultacjach:

Od pomysłu do realizacji. Wspólnie przeanalizujemy interesującą was tematykę, zastanowimy się, jak najlepiej ją opisać i przedstawić w formie filmowej. Będziemy biegać z kamerą, zadawać trudne pytania i obserwować rzeczywistość dokoła nas. Razem skleimy to wszystko, poznając podstawy montażu   i postprodukcji tak, by efektem warsztatów było stworzenie etiudy filmowej będącej waszym głosem w społecznej sprawie! Czego będziemy się uczyć?

1. Montaż elektroniczny (programy final cut pro, motion, imovie).

2. Podstawy sztuki operatorskiej.

3. Podstawy języka opowiadania filmowego.

 

Anna TabakaAnna Tabaka – kaliszanka, autorka tekstów o tematyce społeczno-kulturalnej, recenzji, felietonów i reportaży historycznych związanych z Kaliszem, publikowanych na łamach lokalnej prasy. Bliskie są jej słowa Piotra Lipińskiego: „Reporter historyczny, zbierając materiał, na równi traktuje ludzi i papiery”. Ania lubi zarówno słuchać ludzi, jak i szukać materiałów w archiwach. Zbiera i zapisuje ciekawe historie – to jedyne, co po nas zostaje. Z wykształcenia jest historykiem sztuki.

Ania o konsultacjach:

Pomogę w poprowadzeniu tekstu, podpowiem, gdzie szukać informacji, albo od czego zacząć. Opowiem, dlaczego to, co usłyszycie od ludzi jest bezcenne i dlaczego trzeba to sprawdzić. Powiem, dlaczego ważna jest wasza wrażliwość, ale ważniejsze są dar obserwacji i umiejętność wyciągania wniosków.

 

Jakub SeydakJakub Seydak Nosferat – kaliszanin, fotograf z wykształcenia i zawodu. Fotografią interesuje się już osiemnaście lat. Stawiając zawsze na pierwszym miejscu reportaż, nie stroni od fotografii komercyjnej, portretowej czy architektury. Ciągle wzbogaca swój warsztat i szuka nowych wyzwań.

Jakub o konsultacjach:

Fotografia jest rozległym tematem. Podczas spotkań poruszymy temat sprzętu, jego obsługi, możliwości i ograniczeń. Ważniejsze jest jednak to, co dzieje się poza aparatem, czyli: kompozycja, światło, kadr i wszystko, co sprawia, że jedno zdjęcia potrafi powiedzieć więcej niż tysiąc słów. Nie zabraknie też tematów obróbki zdjęć, przygotowań do reportażu oraz wszelkiego rodzaju porad, sztuczek i problemów, jakie można napotkać podczas pracy z aparatem.

Wszyscy, którzy będą potrzebować merytorycznej pomocy podczas reporterskiej pracy, mogą korzystać z pomocy prowadzących konsultacje. Odbędą się również spotkania na które zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy projektu.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest udział we wszystkich spotkaniach warsztatowych oraz przygotowanie co najmniej dwóch reportaży do czerwca 2016.

Do pobrania: harmonogram, o Instytucie Reportażu.

Formularz zgłoszeniowy znajdziesz TUTAJ.

Zgłoszenia do 20 listopada 2015, liczba miejsc ograniczona! O udziale poinformujemy 21-22.11.

Zapraszamy do śledzenia aktualności na naszej stronie na Facebooku.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.